Zamykanie naczyń krwionośnych

MECHANIZM USUWANIA NACZYŃ METODĄ IPL:

Energia świetlna emitowana z lampy IPL jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi, tj. hemoglobinę. Następnie pochłonięta energia świetlna zamieniona zostaje na energię cieplną , która niszczy od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego. Po pewnym czasie naczynie jest samoczynnie usuwane z organizmu. Aby zamknąć wszystkie popękane naczynia krwionośne z reguły potrzeba od 3 do 5 zabiegów wykonywanych w ciągu kilku miesięcy. Zależy to od: ilości, średnicy i koloru naczyń oraz głębokości ich położenia.

naczynka-zamykanie-laserem

Rys. nr 1 Mechanizm usuwania naczyń krwionośnych

ZMIANY NACZYNIOWE, KTÓRE KWALIFIKUJĄ SIĘ DO LECZENIA ŚWIATŁEM:

- teleangiektazje skórne,
– naczyniaki gwiaździste,
– naczyniaki rubinowe,
– wenulektazje kończyn dolnych,
– plamy naczyniowe typu czerwonego wina (PWS – port wine stains),
– poikilodermia Civatte’a (erythromelanosis colli),
– jeziorka żylne warg;

Najczęściej występującymi zmianami skórnymi są teleangiektazje skórne czyli rozszerzone naczynka na twarzy. Częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Mogą być jednym z objawów choroby skóry np. trądziku różowatego, ale zwykle występują u osób zdrowych i stanowią jedynie defekt kosmetyczny. Głównie przyczyną powstawania rozszerzonych naczynek są predyspozycje genetyczne, ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, na zimno, mróz, wiatr. Leczenie teleangiektazji na twarzy metodą IPL polega na naświetlaniu całej skóry policzków lub nosa. Zabieg taki trwa 10-30 min w zależności od wielkości naświetlanej powierzchni. Pojedyncze impulsy IPL odczuwa się jak ukłucie igłą.  Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i ciepła. Mogą powstać siniaki, które wchłaniają się w ciągu kilku lub nawet kilkunastu dni.

Efekt:

Pierwszy zabieg usuwa zwykle ok.40 -60 % naczyń, następny ok. 20%. Najbardziej oporne na leczenie są naczynka na skrzydełkach nosa, czasem w tej okolicy po zabiegu w ciągu kilku tygodni powracają.

Przeciwskazania:

Przeciwwskazaniem są następujące choroby i skłonności:

oraz ciąża i miesiączka.

Ze względu na działanie światłem przeciwwskazaniami są:

  • świeża opalenizna (zaleca się miesiąc przerwy po ostatnim opalaniu)
  • choroby skóry, których przyczyną jest nietolerancja UV (fotodermatozy),
  • stosowanie leków zwiększających wrażliwość skóry na światło: niektórych antybiotyków np. tetracykliny, doksycykliny, pochodnych witaminy A, niektórych leków kardiologicznych, sterydów, preparatów na bazie dziurawca i nagietka (zaleca się odstawienie 7 dni przed zabiegiem, a powrót do kuracji 2 do 4 tygodni po nim)

Również terapia nie jest zalecana podczas stosowania:

  • kosmetyków i leków złuszczających (zaleca się odstawienie 7 dni przed zabiegiem, a powrót do kuracji 2 do 4 tygodni po nim),
  • herbatek wyszczuplających (zaleca się odstawienie 7 dni przed zabiegiem, a powrót do kuracji 2 do 4 tygodni po nim),
  • kremów zawierających retinol, isotretinoinę, kwasy owocowe, witaminę C (należy przerwać miejscowo ich stosowanie na 4 tygodnie przed zabiegiem),
  • mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu (zaleca się przerwanie stosowania ich miejscowo na dzień przed zabiegiem),
  • leków obniżających krzepliwość krwi (środki na bazie kwasu salicylowego, leki przeciwzakrzepowe, np. pochodne kumaryny, heparyny).

Przeciwwskazane jest również przechodzenie zabiegu pod wpływem alkoholu.

 

Zalecana liczba zabiegów: 4 – 8 w odstępach co najmniej 3 tygodni.